Większość osób wie jak powinna wyglądać zdrowa, odpowiednia  dieta, co ile i jak jeść, co służy zdrowiu. Na co dzień jednak okazuje się, że nie łatwo przełożyć tę wiedzę na praktykę. Sama wiedza okazuje się niewystarczająca.

Skuteczne wprowadzanie zmian dotyczących odżywiania, wyglądu czy stylu życia związane jest przede wszystkim ze świadomym zaplanowanym działaniem. Kluczowe znaczenie ma również skuteczna czyli trwała motywacja. Możemy ją osiągnąć głównie poprzez budowanie, wzmocnienie motywacji wewnętrznej, uświadomienie sobie potrzeb własnego ciała, dotychczasowych nawyków, błędów żywieniowych.

Najważniejsze bodźce, które wpływają na poziom motywacji wewnętrznej dotyczą:

  • własnych upodobań przekonań, które mogą być wspierające lub ograniczające w odniesieniu do celów i zamierzeń
  • odpowiedzialności, szczególnie w aspekcie podejmowania decyzji
  • poczucia własnej wartości

Jeśli na nasze decyzje wpływ będą miały motywacje zewnętrzne (moda, styl, wzorce narzucane przez otoczenie) to z czasem przestaną być one dla nas przekonywujące, zwłaszcza w sytuacjach zwątpienia, które często pojawiają się na drodze do zmiany nawyków. Będą one nam pomagać lecz tylko do określonego etapu.

Innymi ważnymi aspektami, dzięki którym wytrwasz na diecie są: wsparcie bliskich osób, dobór diety zgodnie z preferencjami żywieniowymi oraz docenianie małych osiągnięć. Kolejnym motywatorem do ćwiczeń jest druga osoba – jeśli umawiasz się z kimś na trening, nie tak łatwo znaleźć wymówkę i zrezygnować. Dla niektórych dodatkową motywację stanowi ilość spalonych kalorii. Im więcej energii zużyjesz na treningu, tym więcej możesz potem zjeść. Innymi słowy: więcej trenujesz-więcej jesz. Wreszcie, nic tak nie zachęca do działania, jak widoczne efekty Twoje i innych – pamiętaj jednak, że efekty przychodzą z czasem i są możliwe dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości.